Cukrzyca typu II – predyspozycje do rozwoju choroby
Jakie są powody wystąpienia cukrzycy typu II, zwłaszcza w młodszym wieku? To połączenie czynników genetycznych i środowiskowych. Ze strony genetycznej, zidentyfikowane już ponad 150 wariantów genów, które podnoszą ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Są to przede wszystkim geny związane z rozwojem komórek beta trzustki, z produkcją i wydzielaniem insuliny oraz z odpowiedzią komórek ciała na ten hormon.
Nauka dostarcza jednak informacji o licznych zdrowych osobach, posiadających te same warianty genów. Co zatem sprawia, że jedna osoba mająca dany zestaw wariantów będzie zupełnie zdrowa, a inna zachoruje na cukrzycę typu II? Tak, dokładnie: to właśnie czynniki środowiskowe będą tutaj kluczem. Otyłość pozostaje najważniejszym z nich, ale również siedzący tryb życia, palenie papierosów i innych wyrobów tytoniowych, nieprawidłowa dieta oraz wystąpienie cukrzycy w trakcie ciąży. Kombinacja tych wszystkich czynników prowadzi do rozwoju choroby, a wyeliminowanie choćby jednego z nich znacznie obniża nasze ryzyko. Na przykład rzucenie palenia i wprowadzenie codziennej dawki sportu (minimum 30 minut) zdecydowanie obniża ryzyko rozwoju cukrzycy typu II.
Jedynym elementem tej układanki, którego (jeszcze!) nie potrafimy zmienić, są właśnie nasze geny. Świadomość, że możemy mieć wyższe ryzyko rozwoju choroby za ich sprawą, może być ważnym motywatorem dla wprowadzenia zmian w naszym trybie życia.
Centrum Medyczne MedGen wykonuje badania w kierunku predyspozycji do Cukrzycy typu II. Pełną ofertę badań związanych z cukrzycą znajdą państwo tutaj: https://www.medgen.pl/pl/badania-genetyczne?term=cukrzyca