Daltonizm - "ślepota barw"
Daltonizm
Nazywany jest potocznie „ślepotą barw” i polega na zaburzeniu rozpoznawania barw. Chociaż w niektórych przypadkach daltonizm może bardzo utrudniać życie codzienne, oraz stanowić przeszkodę w znalezieniu pracy, to jednak u większości ludzi objawy są nieuciążliwe.
Czym spowodowany jest daltonizm?
Daltonizm to wada wrodzona i przeważnie uwarunkowana genetycznie. Dziedziczona jest recesywnie jako cecha sprzężona z chromosomem X, ponieważ geny odpowiedzialne za rozróżnianie barw są właśnie zlokalizowane na chromosomie X. Często w żartach mówimy że „panowie nie znają się na kolorach” i chociaż może wydać się to dziwne, to w stwierdzeniu tym jest ziarenko prawdy. Szacuje się, że daltonizm występuje u mężczyzn aż 16 razy częściej niż u kobiet!
Dlaczego jednak to panowie są częściej daltonistami?
Mężczyźni posiadają tylko jeden chromosom X, natomiast kobiety, jak zapewne pamiętamy z lekcji biologii, posiadają dwa takie chromosomy. Jeśli zatem na jedynym chromosomie X jaki posiada mężczyzna jest mutacja powodująca zaburzenia widzenia barw, to daltonizm wystąpi u takiego mężczyzny. Kobieta natomiast, która ma mutację tylko w jednym chromosomie X, a w drugim chromosomie X nie posiada wady, zazwyczaj widzi barwy prawidłowo. Szacuje się, że u ok 8 % mężczyzn występuje ślepota barw.
Daltonizm dzieli się także na różne rodzaje zaburzeń. Każde z nich odznacza się innym zakresem barw widzialnych przez osobę z zaburzeniem, dlatego też zaburzenia widzenia barw u każdego daltonisty może mieć inną intensywność.
Serdecznie zapraszamy do CM MedGen w celu wykonania badania genetycznego w kierunku daltonizmu.