Światowy Dzień Onkologii
Rozpoczął się październik, a więc czas na nową "kartkę z kalendarza". To właśnie dziś obchodzony jest Światowy Dzień Onkologii! Dlaczego tak ważne jest aby nie zapominać o tym dniu i głośno mówić o tym jak ważna jest profilaktyka i diagnostyka? Popatrzmy na liczby...
Według raportu Fundacji Alivia, sporządzonego w oparciu o Krajowy Rejestr Nowotworów, ponad MILION Polaków żyje z chorobą nowotworową. Co roku odnotowuje się prawie 200 tysięcy nowych zachorowań! Prognozy mówią o ponad 15% wzroście tej liczby w stosunku do 2019 r. Oczywiście jednym z powodów rosnących wskaźników jest starzejące się społeczeństwo. W poprzednich latach ponad 70% chorujących stanowiły osoby po 65 roku życia.
Możemy natomiast wskazać też pozytywne liczby. Polski Pacjent ma aktualnie dostęp do 65% ze wszystkich rekomendowanych przez ESMO terapii i odnotowuje się ciągły wzrost liczby stosowanych molekuł. Poprawił się również standaryzowany współczynnik 5-letniego przeżycia z - 41% do 51,2%.
Choroby nowotworowe - zaraz po chorobach układu krążenia - są najczęstszą przyczyną zgonów. Coraz częściej uważa się je też za choroby przewlekłe. Co natomiast można zrobić, aby zatrzymać wzrost zachorowań?
BADAĆ SIĘ! Szczególnie kiedy należymy do grup ryzyka. Kiedy mamy historię rodzinną obarczoną nowotworami. Badania genetyczne są jednym z takich narzędzi diagnostycznych. Dla przykładu powiedzmy o badaniu genów BRCA1 i BRCA2. Nosicielki mutacji w tych genach mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi i jajnika. Wczesna diagnostyka i wykrycie nieprawidłowości w DNA daje im możliwość prewencyjnej, obustronnej mastektomii z późniejszą rekonstrukcją piersi, tym samym znacznie zmniejszając ryzyko zachorowania. Benefity z przeprowadzenia wspomnianych badań mogą czerpać również Pacjentki onkologiczne, ponieważ potwierdzenie lub wykluczenie mutacji BRCA1/2 daje różne możliwości terapeutyczne.
I teraz bardzo ważna informacja dla Państwa! Zgodnie ze światowymi wytycznymi, badać powinno się całe geny, a nie tylko wybrane (i opisane mutacje) patogenne. Taką możliwość daje nam sekwencjonowanie nowej generacji (NGS). W CM Medgen geny BRCA1 i BRCA2 analizujemy w tzw. badaniu panelowym. Pozwala to na znalezienie we wspomnianych genach nie tylko mutacji punktowych, ale i rozległych delecji i duplikacji (CNV).
Badań z zakresu onkologii wykonujemy oczywiście znacznie więcej, zatem zapraszamy do kontaktu:
☎ 501 377 150
📧 diagnostyka@medgen.pl
#medgen #cmmedgen #onkologia #badaniegenetyczne