Światowy Dzień Serca
Światowy Dzień Serca (World Heart Day) jest obchodzony corocznie w ostatnią niedzielę września. Pierwsze obchody tego wydarzenia odbyły się 24 września 2000 roku, zatem już 19 lat temu! Święto zostało ustanowione z inicjatywy Światowej Federacji Serca, czyli World Heart Federation, ale bardzo szybko przyłączyły się do idei takie organizacje jak UNESCO, WHO czy UNICEF. Obchody Dnia Serca mają na celu przede wszystkim zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej profilaktyki chorób serca, jak również promocję zdrowego stylu życia.
W Polsce obchody Dnia Serca organizowane są od 2002 roku, a patronat obejmuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Dzień Serca ma za zadanie zdopingować ludzi na całym świecie do prowadzenia zdrowego trybu życia, a w szczególności do regularnej profilaktyki, podejmowania regularnej aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i kontrolowania masy swojego ciała. Podkreśla się szczególnie wagę rzucenia palenia wśród osób, które wciąż palą papierosy czy inne wyroby tytoniowe. To ogromnie ważne, gdyż każdy palacz ma dwukrotnie wyższe ryzyko zawału serca, w porównaniu z osobami niepalącymi, bez względu na inne występujące czynniki. Oznacza to, że każdy dodatkowy czynnik zwiększa ryzyko jeszcze bardziej: brak aktywności fizycznej, otyłość itp. Palenie znacznie podnosi ryzyko wszelkich chorób związanych z układem krążenia, w tym nadciśnienia, udaru, choroby wieńcowej czy miażdżycy tętnic. Oprócz tego, część z nas ma dużo wyższą szansę zachorowania na jakąkolwiek chorobę układu krążenia. W końcu wszystko jest uwarunkowane genetycznie.
Najczęstsze schorzenia układu krążenia to:
- Kardiomiopatie (sprawdź badanie)
- Nadciśnienie (sprawdź badanie)
- Hipercholesterolemia (sprawdź badanie)
- Zawały serca (sprawdź badanie)
- Tętniaki (sprawdź badanie)
- Miażdżyca
- Zakrzepica żył / Trombofilia (sprawdź badanie)
Współczesna genetyka umożliwia jednak wykrycie wszystkich posiadanych predyspozycji do rozwoju chorób układu krążenia za pomocą jednego badania. CM MedGen wykonuje takie badanie panelowe NGS-067P, które obejmuje badanie 75 genów. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij TUTAJ.